X
تبلیغات
زولا

آرمان دانش آموزی

موضوعات تخصصی علوم انسانی و اجتماعی

شنبه 21 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 01:58 ق.ظ

سوء مدیریت دولت باعث گرانی و گران فروشی شده است


دولت توان مدیریت بازار را ندارد

از مشکلات فعلی این است که یک بحث گرانی داریم و یک بحث گران فروشی ، که دولت در هر دو مقصر است و زمانی هم که جنسی گران تمام می شود ، از سوء مدیریت است

حسن غفوری فرد عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اعتدال ، با انتقاد از عدم ساماندهی مشکلات فعلی بازار گفت: از مشکلات فعلی این است که یک بحث گرانی داریم و یک بحث گران فروشی ، که دولت در هر دو مقصر است و زمانی هم که جنسی گران تمام می شود ، از سوء مدیریت است.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی تصریح کرد: دولت زمان لازم ارز نمی دهد ، به موقع واردات ندارد ، به تولید هم کمک نمی کند ؛ در بحث کشاورزی و دامداری هم در تهیه علوفه دام کوتاهی می کند و واردات بی رویه انجام می دهد که به قیمت زیاد تولید منجر می شود.

نماینده مردم تهران در مجالس اول ، پنجم و هشتم شورای اسلامی ادامه داد: بحث گران فروشی نیز معضلی جدی است ؛ یک جنس بدون هیچ اتفاقی نرخ های متفاوتی دارد و هر روز گران تر عرضه می شود ؛ دولت در هر دو مورد دچار کم کاری است.

وی افزود: در بحث نابسامانی بازار مرغ ، ضعف بخش مدیریتی دولت تاثیر گذار بوده است و کوتاهی شد  ؛ دولت متاسفانه نظارتی ندارد ، خودم شخصا برای خرید رفته بودم جنسی را از یک مغازه خریدم 10 هزار تومان چند روز بعد همان جنس را 20 هزار تومان از مغازه دیگری خریدم ؛ این بازار آشفته ای است که بسیاری از آدم های سود جو وقتی می بینند نظارتی نیست هر مبلغی که می خواهند کالا ها را می فروشند .

غفوری فرد گفت: در این میان حتما عده ای سودجو بهره مند خواهند شد ، وقتی نظارت و مدیریت قوی نباشد ، یک عده آدم های سود جو از این فرصت ها استفاده می کنند و این مشکل تنها به علت عدم نظارت دولت است.

وی گفت: از سویی وقتی عده ای اطلاعاتی از منابع دولت داشته باشند ،  یک جنس را زودتر می آورند و اثراتش می شود این بل بشوی عجیبی که بر اقتصاد و بازار حاکم است و آدم از یک ساعت بعد قیمت های بازار هیچ اطلاعی ندارد و ساعت به ساعت نرخ ها تغییر می کند.

غفوری فرد افزود: این اتفاقات نشان می دهد دولت توان مدیریت بازار را ندارد و این ضعف مدیریت به خوبی مشخص است ؛ وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، وزارت خانه بزرگی است که باید به اندازه کافی مدیریت لازم و مناسبی بر آن وجود داشته باشد تا اندکی از مشکلات فعلی کم شود.

وی در خاتمه گفت: اگر اوضاع این گونه پیش برود ، ما آینده ای با مشکلات زیاد خواهیم داشت ، رهبری فرمودند اقتصاد مقاومتی پیش بگیریم و این اقتصاد در بخش عمده نیازمند مدیریت دولتی مناسب در زمینه های مختلف است ، تا این اقتصاد مقاومتی روند اجرایی را پیش بگیرد.