آرمان دانش آموزی

موضوعات تخصصی علوم انسانی و اجتماعی

چهارشنبه 25 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 03:30 ب.ظ

وقتی سنسورهای دولت عدالت‌محور بی‌حس می‌شوند

پاسخ به این درخواست بیش از یکساعت طول کشید اما در نهایت با جواب منفی ، هواپیمای اختصاصی دولت به کشور بازگشت. نزدیکان احمدی نژاد پیغام داده بودند که هواپیما متعلق به بیت المال است و معاون اول دولت پیشین حق ندارد در ادامه یک سفر کاری به زیارت خانه خدا برود ولو این سفر چند ساعت بیشتر طول نکشد

هواپیمای حامل محمد رضا عارف ، معاون اول دولت خاتمی بیش از یکساعت در باند فرودگاه ریاض معطل بود تا جواب درخواست عارف از تهران برسد. ماجرا از این قرار بود ؛ چند روز پس از پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات 84 ، ملک فهد پادشاه 85 ساله عربستان سعودی فوت کرد و بر اساس مناسبات دیپلماتیک باید هیاتی از دولت ایران برای مراسم خاکسپاری او به ریاض می رفت.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اعتدال ،  از آنجا که هنوز دولت نهم کاملا مستقر نشده بود و مطابق قانون ، معاون اول دولت قبلی باید مسوولیت امور را تا زمان تنفیذ حکم رییس جمهور جدید توسط رهبر معظم انقلاب و ادای سوگند در مجلس توسط رییس جمهور جدید بر عهده داشته باشد ، محمد رضا عارف همراه هیاتی کوچک راهی ریاض شد. اما هنگام بازگشت معاون اول دولت اصلاحات درخواستی از ساکنان جدید پاستور داشت.


عارف از مقامات جدید دولت پرسیده بود ؛ با توجه به نزدیکی به مکه مکرمه آیا امکان سفری نیم روزه به این شهر وجود دارد تا خود و هیات همراه محرم شده و به زیارت کعبه بروند ؟ پاسخ به این درخواست بیش از یکساعت طول کشید اما در نهایت با جواب منفی ، هواپیمای اختصاصی دولت به کشور بازگشت. نزدیکان احمدی نژاد پیغام داده بودند که هواپیما متعلق به بیت المال است و معاون اول دولت پیشین حق ندارد در ادامه یک سفر کاری  به زیارت خانه خدا برود ولو این سفر چند ساعت بیشتر طول نکشد.

                 
هفت سال پس از این واقعه ، اجلاس اضطراری سازمان همکاری های اسلامی در مکه برگزار می شود و دکتر محمود احمدی نژاد به پاویون جمهوری اسلامی فرودگاه مهرآباد تهران آمده است. در فاصله یک ساعتی که فرایند حضور و مصاحبه و بدرقه رییس جمهوری طول می کشد ، وزرا و مسوولان بسیاری از نهاد ریاست جمهوری با زن و فرزند سوار همان جت 727 اختصاصی دولت می شوند تا راهی مکه مکرمه شوند. تعداد این مهمانان ویژه به حدی است که نام برخی خط می خورد تا صندلی برای نشستن آنان وجود داشته باشد.


سفر این تیم خانوادگی به مکه دو روز و یک شب زودتر از زمان اجلاس سازمان همکاری های اسلامی انجام می شود و البته هزینه محل اقامت و غذا این هیات چند ده نفره به عهده دولت جمهوری اسلامی است. هفت سال پیش دولت عدالت محور سفر چند ساعته یک مقام مسوول را به بهانه هزینه بنزین هواپیما از بیت المال لغو کرد ، اما حالا هزینه میلیون دلاری آدم های بی ارتباط با اجلاس از بیت المال تاملی بر نمی انگیزاند.

 

                 

 

گویا واجب است که  وزیر راه ، مسکن و شهر سازی ایران با آن بدن درد ناشی از تصادف در زیارت خانه خدا حاضر شود . کما اینکه این امر پدیده ای مسبوق به سابقه است و رسانه های کشور سفر خانوادگی احمدی نژاد حساس به بیت المال به نیویورک و پرداخت شبی 700 دلار برای هراتاق در هتل را به یاد دارند که البته با درآمد یک معلم دانشگاه سازگار نیست!